Σάββατο 27 Φεβρουαρίου 2016

Λύγισε στα πέναλτι ο Διομήδης - Έχασε από τον Δούκα στο F4 του Λουτρακίου

ΑΡΓΟΛΙΚΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ | 27.2.16 |  |
 Έπειτα από μια συγκλονιστική αναμέτρηση στο Λουτράκι ο Δούκας έκαμψε την αντίσταση του Διομήδη Άργους στα πέναλτι και πανηγύρισε σαν τρελός την πρόκριση στον τελικό!
Στον 1ο ημιτελικό για το κύπελλο ανδρών της Α1 στο Χάντμπολ σήμερα Σάββατο 27 Φεβρουαρίου η ομάδα του Διομήδη Αργους αντιμετώπισε την ομάδα του Δούκα στο κλειστό γυμναστήριο Λουτρακίου.
Ο Δούκας επικράτησε με τελικό σκορ 29-27 του Διομήδη Άργους στον πρώτο ημιτελικό του Final Four του Κυπέλλου Ελλάδος στο Χάντμπολ ανδρών και πήρε την πρόκριση για τον τελικό της Κυριακής, όπου θα αντιμετωπίσει το νικητή του αγώνα ΦΙΛΙΠΠΟΣ – ΔΙΚΕΑΣ που θα ξεκινήσει στις 17:15
Το ματς

Ο Διομήδης ξεκίνησε καλύτερα και με τους Πασσιά, Μούγιτς προηγήθηκε 5-2 (14:18) και 6-3 (16:44), ενώ στο 22:22 με άλλο ένα γκολ του Μούγιτς έφτασε στο +4 (8-4). Σταδιακά ο Δούκας… ψαλίδισε την διαφορά και κατάφερε να μειώσει σε 9-7 με τον Μπάγιο που σκόραρε σχεδόν στην εκπνοή.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Διομήδης έλεγχε το παιχνίδι για μεγάλο διάστημα με τον Λοίζο να κάνει εξαιρετικές επεμβάσεις. Οι «Λύκοι» κράτησαν την διαφορά των 3 γκολ σε αρκετές περιπτώσεις (11-9 στο 33:20, 13-10 35’, 15-12 41:36, 17-14 46’, 19-16 48’) με κορυφαίο τον Πασσιά που έδινε συνέχεια λύσεις από την περιφέρεια με ατομικές ενέργειες.
Στα τελευταία 12 λεπτά ο Δούκας έσφιξε την άμυνα του και ο Διομήδης υπέπεσε σε πολλά λάθη. Ο Λοίζος κράτησε τους «Λύκους» με διπλή επέμβαση σε πέναλτι του Μισαηλίδη και τετ α τετ του Μπάγιου στου 50’.Ο ίδιος παίκτης ωστόσο λίγο αργότερα με δύο προσωπικά τέρματα έκανε το 19-19 στο 53:09 με τον Δούκα να πραγματοποιεί σερί 3-0.
 Οι δύο ομάδες σημείωσαν από ένα γκολ για το 20-20 και στο 58:31 ο Διομήδης με παίκτη παραπάνω κάνει λάθος (επιθετικό Καρκαλάτος), αλλά ο Δούκας στην επόμενη φάση. Η ομάδα του Άργους στην τελευταία επίθεση κέρδισε φάουλ σε νεκρό χρόνο με τον Αδάμ Παπαδόπουλο να σημαδεύει δοκάρι και έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Α’ παράταση

Ο Δημήτρης Δημητρούλιας πέρασε στο ματς τον Κοτανίδη αντί του Λοίζου με τον νεαρό πορτιέρο να κάνει τρεις εξαιρετικές επεμβάσεις. Ο Δούκας προηγήθηκε τρεις φορές με Μπάγιο, Αραπακόπουλο, Μισαηλίδη, αλλά ισάριθμες ο Διομήδης ισοφάρισε. Μάλιστα μετά το φοβερό γκολ του Μισαηλίδη (σούταρε πίσω από την πλάτη του) στο 69:30, όλα έδειχναν ότι ο Δούκας θα πάει στον τελικό, αλλά ο Μούγιτς με γκολ σχεδόν σε νεκρό χρόνο από την περιφέρεια έκανε το 23-23 και έστειλε το ματς στην δεύτερη παράταση.

Β΄ παράταση

Ο Διομήδης ήταν αυτός που έπαιρνε το προβάδισμα και το κατάφερε τρεις φορές με τον Δούκα να ισοφαρίζει και τις τρεις. Ο Πασσιάς έκανε το 24-23 και το 25-24, ενώ ο Αδάμ Παπαδόπουλος έβαλε μπροστά τον Διομήδη με 26-25.

Ο Μανουσέλης ισοφάρισε σε 24-24, ο Ντούνης έκανε το 25-25, ενώ ο Μισαηλίδης έγραψε το 26-26 με πέναλτι που έμελε να είναι και το αποτέλεσμα της Β΄ παράτασης, αφού ο ίδιος παίκτης από φάουλ σε νεκρό χρόνο έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.
Στην διαδικασία των πέναλτι ο Δούκας ήταν πιο ψύχραιμος και κατάφερε να νικήσει με 3-1 και συνολικό σκορ 29-27.

Η σειρά των πέναλτι (πρώτα εκτέλεσε ο Δούκας)

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ– ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ 27-29

Τα 5λεπτα: 1-1, 2-2, 5-2, 7-4, 8-6, 9-7 (ημχ.),12-10, 14-12, 16-14, 19-17, 19-19, 20-20 (κ.α.), 22-22, 23-23 (1η παρ.), 25-25. 26-26 (2η παρ.), 27-29 (πεν.)

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Κοτανίδης, Μεγαλοοικονόμου 2, Κρεμαστιώτης, Καρκαλάτος, Πασσιάς 11, Κοροβέσης, Μούγιτς 5, Αντρεγιτς, Ντάσεβιτς, Τουνγκελίδης, Ν. Σαμαράς 2, Σεϊρεκίδης 1, Μυλωνάς, Λοΐζος, Δάσκαλος, Παπαδόπουλος 5.

ΑΣΕ Δούκα (Γιώργο Κρανάκης): Κυρκίτσος, Τζανιδάκης, Τόμπρος 1, Αϊβαλιώτης, Χατσατουριάν 2, Κάλλης, Μανουσέλης 4, Δ. Σαμαράς, Δ. Μπραουδάκης, Μωραΐτης 3, Μισαηλίδης 8, Ντούνης 3, Μπάγιος 5, Μαγκαφουράκης, Αντωνόπουλος, Αραπακόπουλος 5

Διαιτητές: Κατσίκης- Μιχαηλίδης, Δίλεπτα: 6 -6, Πέναλτι: 4/5- 4/5