Σάββατο 27 Φεβρουαρίου 2016

Στη διαδικασία των πέναλτι, ο Διομήδης αποκλείστηκε από τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας

diomidis2015
Δύο παρατάσεις και η διαδικασία των πέναλτι χρειάστηκαν για να αποκλειστεί ο Διομήδης από τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας στο χάντμπολ. Η ομάδα του Άργους, αν και φαβορί, έχασε σε έναν συγκλονιστικό ημιτελικό του φάιναλ φορ στο Λουτράκι από τον Δούκα.
Το παιχνίδι κρατήθηκε σε χαμηλό σκορ, κάτι που ευνοούσε τον Δούκα. Έλειψαν οι αιφνιδιασμοί και οι άμυνες έπαιξαν τον πρώτο ρόλο.
Ο Διομήδης είχε μια ελαφριά υπεροχή στο σκορ και έκλεισε το ημίχρονο με 2 γκολ διαφορά (9-7).
Στο 53’, ο Δούκας ισοφάρισε (19-19) και μέχρι το τέλος και ακολούθησε πραγματικό ντέρμπι, με το παιχνίδι να λήγει στην κανονική του διάρκεια με 20-20, στην πρώτη παράταση με 23-23 και στη δεύτερη με 26-26. Στα πέναλτι, οι «Λύκοι» αστόχησαν σε τρεις εκτελέσεις.